dobra atmosfera w firmie

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia czyli jak zarządzać emocjami w zespole?

Emocje w obiegowej opinii nie są czymś, o czym powinno się w pracy rozmawiać. Przynajmniej w sferze rozmów czysto służbowych, które odbywają się w trakcie narad w salach konferencyjnych, rozmów z przełożonym czy negocjacji z klientem. Panuje przekonanie „Jesteś profesjonalistą? Swoje emocje zostaw więc przed drzwiami biura!”

Wpływ, na który nie mamy wpływu

Emocje… po prostu są. Towarzyszą każdemu z nas w każdej sekundzie naszego życia. Ich ekspresja może być tłumiona, co nie zmienia w żadnym razie faktu, że emocje mają istotny wpływ na podejmowane przez nas w danej chwili decyzje, odbiór sytuacji, percepcję otoczenia, traktowanie podwładnych, współpracowników oraz stosunek do przełożonych.

Jakkolwiek nie starać się o obiektywizm w postępowaniu i osądzie – od wpływu emocji nie da się uciec. One definiują nas w takim samym stopniu jak charakter, doświadczenie czy krąg kulturowy.

Emocje tworzą atmosferę

Jeśli przyjmiemy, że każdy z nas jest sumą swoich emocji, to emocje poszczególnych członków zespołu tworzą atmosferę danego działu. A od atmosfery, często bardziej niż od owocowych czwartków i pysznej kawy z ekspresu, zależy zaangażowanie, kreatywność, jakość pracy oraz osiągane wyniki. Warto więc zadbać, aby nastroje były jak najlpsze, a przynajmniej nie dopuścić do gromadzenia się złości, frustracji, niepewności i innych negatywnych uczuć wśród pracowników.

Zarządzanie emocjami w zespole

Wymaganie strefy komfortu i pokojów relaksu w każdej branży i w każdym zakładzie pracy, jest nierealne. Z powodzeniem można poradzić sobie bez przestrzeni biurowej rodem z siedziby Google. Co więc należy zrobić aby atmosfera w firmie była przyjazna?

Szacunek przede wszystkim!

Nic tak nie frustruje i nie nakręca złej atmosfery w firmie, jak jawne okazywanie lekceważenia swojemu rozmówcy – często problem ten dotyczy przełożonych.

Odpowiedz sobie przed samym sobą ile razy zdarzyła Ci się taka sytuacja, że przyszedł do Ciebie pracownik z istotną dla niego sprawą, żeby o coś dopytać albo omówić jakiś projekt, problem czy zlecenie, a Ty zamiast poświęcić mu swoją uwagę, podczas gdy on do Ciebie mówił zajmowałeś się czymś innym albo myślami byłeś gdzie indziej. Na pewno tak miałeś! Każdy przedsiębiorca miał taką sytuację. Ważne jest aby pomimo natłoku obowiązków do wykonania, masy telefonów i odpowiedzi na maile, które czekają do natychmiastowego wysłania, znaleźć chwilę aby poświęcić ten czas tylko dla pracownika. Jeżeli tego nie zrobisz nie dość, że pracownik poczuje się gorszy („Nawet łaskawie nie poświęci mi kilka minut”) to jeszcze przez brak odpowiedniej konsultacji z Tobą nie będzie wiedział co ma wykonać. W ostatecznym rozrachunku stracisz na tym dwukrotnie.

Jeżeli przychodzi do Ciebie pracownik w miarę możliwości postaraj się odłożyć wszystkie swoje bieżące sprawy na bok na kilka minut, przeprowadź rozmowę, w której odpowiesz na pytania i spokojnie będziesz mógł wrócić do pracy. Wiem, że to trudne gdy jesteś pochłonięty masą innych spraw, które masz na głowie, ale tylko w ten sposób zrobisz dobrze te dwie czynności. Jeżeli totalnie nie masz czasu aby przeprowadzać rozmowę zastanów się czy może lepiej nie przełożyć ją np. na konkretną godzinę kiedy skończysz wykonywać daną czynność. Jeżeli powiesz wprost pracownikowi, że w tym momencie nie masz możliwości aby przeprowadzić z nim rozmowę, na pewno to zrozumie i całkowicie inaczej podejdzie do tego niż jakbyś go olał podczas rozmowy i potakiwał aha, aha ostatecznie nie udzielając odpowiedzi.

Buduj zaangażowanie emocjonalne pracowników w firmę

Wraz z zespołem świętuj zwycięstwa. Dzięki temu Twoi pracownicy będą czuli się aktywnymi członkami zespołu i będzie im zdecydowanie bardziej zależeć na firmie – sukces firmy = sukces pracowników.

W przypadku porażki nie rozpamiętuj jej i nie wypominaj pracownikom niepowodzeń. Nic dobrego to nie przyniesie. Zamiast tego lepiej wyciągnąć konstruktywną lekcję na przyszłość aby dana niefortunna sytuacja nie miała już miejsca w Twojej firmie.

Pozwól na szczerą rozmowę, okazanie niezadowolenia w Twojej obecności

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia… Coś co dla Ciebie jest dobre i słuszne niekoniecznie może być takie w oczach Twojego pracownika. Jeżeli dojdzie do konfliktu warto aby każdy mógł z Tobą o tym porozmawiać. Nie jest to zachwianie hierarchii szef – pracownik. Dzięki konstruktywnej rozmowie obie strony mogą przedstawić swoje racje oraz zmienić zdanie w danym temacie dzięki poznaniu dotąd nieznanych faktów. Jeżeli nie będziesz przeprowadzał „tych cięższych rozmów” ze swoimi pracownikami, w wielu osobach może narastać frustracja i duże niezadowolenie a to przełoży się na pracę całego zespołu, efektywność i atmosferę w firmie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Natalia

Natalia

Właścicielka kilku sklepów internetowych. Prywatnie zwariowana mama dwójki kotów oraz miłośniczka gotowania.

Sprawdź potencjał i nowe możliwości, jakie oferuje Ci Comoveo CRM!

14 dni za darmo, bez zobowiązań