prowizje dla pracowników

Prowizja od sprzedaży – czy to dobre rozwiązanie?

Artykuł poświęcony jest przede wszystkim pracodawcom, dlatego też będę się do nich bezpośrednio zwracać.

W obecnych czasach rotacja pracowników jest bardzo duża. Można to zauważyć szczególnie w branżach usługowych. Zazwyczaj wygląda to następująco: zatrudniasz pracownika, wdrażasz go przez kilka miesięcy, zaczyna sam pracować – czujesz ulgę, że masz już z głowy problem związany z szukaniem odpowiedniego pracownika, po czym otrzymujesz informację, że pracownik rezygnuje z pracy.

Jest to bardzo frustrująca i nieprzyjemna sytuacja. Warto się jednak zastanowić dlaczego tak się dzieje, by móc ograniczyć takie sytuacje. A owszem – można je w dużym stopniu ograniczyć. W tym artykule dowiesz się jak tego dokonać.

W pierwszej kolejności zastanówmy się, dlaczego pracownik zrezygnował z pracy. Czym się mógł kierować podejmując taką decyzję?

Rotacja pracowników – dlaczego pracownicy rezygnują z pracy?

Przyczyn, dla których coraz częściej pracownicy zmieniają pracę jest naprawdę dużo:

Sytuacja na rynku pracy

Chyba się ze mną zgodzisz, że role trochę się odwróciły i to teraz częściej pracodawcy konkurują między sobą o pracownika niż pracownik zabiega o pracę. Sytuacja ta stawia pracowników w lepszej pozycji niż pracodawców. Przez poczucie bezpieczeństwa finansowego oraz swojej pozycji na rynku pracy, część pracowników wykorzystuje tą sytuację i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków lub po prostu z dnia na dzień oznajmia, że nie będzie dla ciebie pracować. Przez to, że rynek pracy jest wygłodniały taki pracownik kieruje się przekonaniem, że i tak jest potrzebny i może w nowej pracy trafią mu się lepsze warunki – mniej absorbująca praca, wyższa pensja, pobłażliwe szefostwo.

Styl życia młodych pracowników

Młode pokolenie w przeciwieństwie do starszego, nie boi się zmian i żyje zdecydowanie bardziej spontanicznie. W związku z tym gdy tylko pojawiają się jakieś trudności albo sytuacje wymagającego większego zaangażowania, młodzi pracownicy wolą poszukać sobie innej, wygodniejszej pracy.

Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie

Wydaje Ci się, że dobrze płacisz swojemu pracownikowi? Pytanie czy Twój pracownik tak uważa.

Zdecydowana większość pracowników jest niezadowolona ze swojego wynagrodzenia. Oczywiście, czasem jest to uzasadnione jeżeli np. pracodawca płaci najniższą krajową a w hardkorowych sytuacjach nawet niższą pensję albo spóźnia się z wypłatą. W końcu pracownik też musi opłacić swoje rachunki, kupić jedzenie itd.

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy to pracownik zarabia bardzo ładne pieniądze, ma zapewnione dobre warunki w biurze oraz panuje przyjazna atmosfera, a efekty jego pracy są zerowe, za to wymagania finansowe ogromne. W takim przypadku powinieneś się dobrze zastanowić czy dalej powinieneś współpracować z taką osobą.

Brak możliwości awansu i rozwoju

Jeżeli trafiłeś na wyjątkowo ambitną osobę, której zależny na osiąganiu sukcesów zawodowych, masz ogromne szczęście! Grunt to teraz utrzymać i współpracować ze sobą.

Brak możliwości awansu oraz pięcia się po szczeblach kariery, dla niektórych osób może być bardzo poważnym i decydującym argumentem przemawiającym za zmianą pracy.

Czy wiesz jak wiele tracisz, gdy Twój pracownik zrezygnuje z pracy?

Po pierwsze musisz ponieść koszty administracyjne tj. wypłacenie odpraw, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop.

Poza tym ponownie czeka Cię proces publikowania ogłoszeń o pracę na portalach społecznościowych, rekrutacja, przygotowanie i podpisanie kolejnej umowy, wysłanie pracownika na badania lekarskie, szkolenie BHP oraz zgłoszenie nowego pracownika do ZUS-u.

Gdy już to zrobisz, czeka Cię najtrudniejsze – wdrożenie pracownika.

W zależności od branży trwa średnio 3 miesiące. Przez ten czas Ty albo Twoi pracownicy odrywacie się od wykonywania swojej pracy i w tym czasie tłumaczycie oraz pokazujecie wszystkiego nowemu pracownikowi.

Przejście przez te wszystkie czynności wymaga dużo czasu, trochę kosztuje oraz jest niezwykle męczące – szczególnie kiedy robisz to któryś raz z kolei w tym roku.

Jaki jest więc sposób aby zminimalizować rotację pracowników i sprawić aby dobrze pracowali dla mnie?

Jeżeli przeszedłeś już wiele niefajnych przygód ze swoimi pracownikami, możesz być już zniechęcony i przez to kierować się przekonaniem „niech już będzie taki pracownik jaki jest, nie zdzierżę kolejnych przygód”. Oczywiście, Twoje odczucia są w pełni uzasadnione, jednak podobne myślenie nie zbuduje niczego.

„Wilk syty i owca cała”

Każdy pracownik chce zarabiać jak najwięcej. Wykorzystaj to na swoją korzyść. Jeżeli do tej pory zastanawiałeś się czy warto przydzielać pracownikowi prowizję od sprzedaży to już się nie zastanawiaj tylko działaj. Prowizja od sprzedaży to chyba najlepsza i najbardziej skuteczna metoda motywująca pracowników do pracy.

Pracownik dostając prowizję od sprzedanego produktu / usługi, przestaje myśleć, że robi coś dla Ciebie i że w sumie to powinieneś być mu wdzięczny bo dzięki niemu zarabiasz, tylko ma poczucie, że on bezpośrednio na tym zyskuje.

Co na tym Ty zyskujesz?

Przede wszystkim pracownikowi bardziej zależy na wykonywanej pracy oraz na doprowadzeniu procesu sprzedażowego do końca. Z chęcią przychodzi do pracy, ponieważ każdy dzień może być potencjalnym dniem kiedy zarobi parę tysięcy więcej do pensji.

Na jakiej podstawie przydzielać pracownikom prowizje?

Mając wiele spraw na głowie trudno jest o wszystkim pamiętać i wszystko kontrolować. A jednak prowadząc biznes, wnikliwa kontrola w działania pracowników jest czasem potrzebna. W takich sytuacjach na przeciw wychodzą różnego rodzaju rozwiązania technologiczne.

Nasz system Comoveo CRM i prowizje

Przedstawiam Ci nasze rozwiązanie – system Comoveo CRM. Poza funkcjami tj. oferty, faktury, baza kontaktów, system bardzo dobrze sprawdza się do obserwowania pracy wykonywanej przez pracowników. W sekcji „Szanse sprzedaży” pracownicy po kolei przechodzą przez każdy etap sprzedażowy – tak by dojść do końca procesu z wygranym bądź przegranym rezultatem.

Dzięki temu narzędziu możesz zobaczyć ile każdy Twój pracownik poświęcił czasu na pozyskanie klienta oraz z jakim rezultatem – na ile obsługiwanych klientów udało mu się dokonać sprzedaży. Takie rozwiązanie pozwala sprawiedliwie ocenić każdego pracownika – wypłacając prowizję lub wyciągając konsekwencje z braku zaangażowania.

Przetestuj bezpłatnie system Comoveo CRM

Facebook
Twitter
LinkedIn
Picture of Natalia

Natalia

Właścicielka kilku sklepów internetowych. Prywatnie zwariowana mama dwójki kotów oraz miłośniczka gotowania.

Sprawdź potencjał i nowe możliwości, jakie oferuje Ci Comoveo CRM!

14 dni za darmo, bez zobowiązań