Rotacja pracowników wiąże się z dużymi kosztami – wie o tym każdy pracodawca, który boryka się z takim problemem. Utrata dobrze wykwalifikowanego samodzielnego pracownika oznacza utratę wnoszonej przez niego dobrze wykonywanej pracy i szeregu umiejętności niezbędnych do pracy w danej firmie.
Z chwilą zrezygnowania pracownika z pracy, rozpoczyna się długotrwały proces szukania nowego pracownika. Rozmowy o pracę, podpisywanie umów, zlecanie badań w medycynie pracy, szkolenia, wdrażanie, aklimatyzacja pracownika… W zależności od specyfiki branży, taki okres nim nowy pracownik będzie w stanie wykonywać wszystkie obowiązki poprzedniego pracownika może potrwać od kliku miesięcy do nawet kilku lat. Oznacza to miesiące lub lata wyczekiwania aż pracownik będzie w pełni samodzielny.
Przez ten czas Ty albo któryś Twój pracownik będzie musiał poświęcić swój czas (zawieszając wykonywanie swoich obowiązków) aby wszystko tłumaczyć, pokazywać i powtarzać nowemu koledze w zespole.
Skoro rotacja wiąże się z tyloma nieprzyjemnymi konsekwencjami dlaczego jest tak powszechna?
Powodów może być wiele. Kiedyś ludzie mieli inną mentalność. Trwali przy tym co raz wybrali akceptując przy tym wszystkie plusy i minusy. Teraz jest inaczej. Ludzie mają większą odwagę, szybciej się nudzą, chcą więcej zarabiać i korzystać z różnych dodatków jak karta do siłowni lub na basen. Niektórzy są bardziej ambitni i chcą piąć się w górę a nie widzą w firmie, w której aktualnie pracują możliwości rozwojowych, inni wolą znaleźć pracę, w której będą mieli mniejszy zakres obowiązków niż dotychczas.
Tak więc powodów dlaczego rotacja jest tak powszechna jest masę. Na niektóre jako pracodawcy mamy wpływ, na inne nie. Warto się skupić na tych, na które mamy wpływ.
Poznaj 6 sprawdzonych strategii, które pomagają ograniczyć rotację pracowników w firmie
Udoskonal swój proces rekrutacji
Proces rekrutacji… od niego zaczyna się początek historii pracy pracownika w Twojej firmie – warto jest przeprowadzić go w sposób skrupulatny i szczegółowy.
Jeżeli w swojej firmie ciągle kogoś zatrudniasz i ciągle ktoś rezygnuje z pracy, być może problemem jest źle przeprowadzona rekrutacja pracowników. Przez to niepotrzebnie ponosisz koszty zatrudnienia pracownika i tracisz czas na wdrażanie, w sytuacji gdy od rezygnuje po 3 miesiącach okresu próbnego.
Zadbaj o dobrą organizację pracy
Dobra organizacja pracy to jeden z kluczowych elementów, na które składa się zadowolenie pracownika z wykonywanej pracy. Jeżeli w firmie panuje chaos, jest słaba organizacja przydzielania zadań do zrobienia, pracownik musi wykonywać masę powtarzalnych czynności, pracować na słabym sprzęcie bez dostępu do sprawnych systemów – ogranicza to komfort, zniechęca zespół i zmniejsza chęć do pracy.
Oferuj możliwość rozwoju
Każdy dobry, ambitny pracownik chce się rozwijać, poszerzać i doskonalić swoje umiejętności. Jeżeli trafiłeś na takiego pracownika masz ogromne szczęście – w końcu ludzie są różni.
Zapewnij swoim pracownikom dostęp do szkoleń i kursów tak aby mogli pozyskiwać nową wiedzę. Ci ambitni, którym zależy na pracy w Twojej firmie na pewno to docenią i wykorzystają przy wykonywaniu czynności dla Ciebie. Ci, którzy nie mają ochoty robić nic ponad swoje dotychczasowe obowiązki albo nie wezmą udziału w przedsięwzięciu albo wezmą niechętnie. Ty za to będziesz miał wykwalifikowany zespół i przekonasz się, z którymi osobami warto wiązać przyszłość, a z którymi niekoniecznie.
Zadbaj aby atmosfera w firmie była dobra
Atmosfera w firmie to kolejny ważny czynnik, który odpowiada za to czy pracownik chce pracować w danej firmie czy też nie. Na dobrą atmosferę składa się wiele czynników – dobre rozdysponowanie obowiązków pomiędzy pracowników, relacja szef pracownik oraz zachowanie pracowników wobec siebie.
Przykład: Praca w dwóch firmach o takiej samej specyfikacji
- Firma 1
Każdy pracownik ma w umowie jasno zapisany zakres obowiązków, który obowiązuje na co dzień w pracy. Każdy dokładnie wie za co odpowiada, co ma wykonać i jest z tego rozliczany. Firma bardzo dobrze prosperuje. Pracownicy lubią się i panuje przyjazna atmosfera.
- Firma 2
Pracownicy mają w umowie podany uogólniony opis zakresu obowiązków. W firmie tej panuje duża rotacja. Co pare miesięcy zmienia się 30-40% pracowników. Pracownicy przez kiepski zarząd zrzucają na siebie pracę do wykonania, obgadują się i kłócą. Ostatecznie duża część pracy nie jest wykonana, pracownicy są niezadowoleni i pracodawca jest niezadowolony.
Zobacz: Jak stworzyć dobrą atmosferę w firmie?
Rozmawiaj szczerze ze swoimi pracownikami
Szczera rozmowa na stopie szef pracownik jest bardzo ważna aby firma dobrze funkcjonowała. Szef ma masę rzeczy na głowie – zarówno zarządzanie zespołem, sprawy urzędowe oraz sami klienci – przez co trudniej mu zauważyć pewne rzeczy widoczne gołym okiem dla pracownika.
Jeżeli w ostatnim czasie sporo osób zaczęło rezygnować z pracy w Twojej firmie warto abyś przeprowadził rozmowę z pracownikami i zapytał czy wszystko w porządku, co się dzieje… Dzięki temu być może uda Ci się poznać przyczynę i tym samym wyeliminować powód, który przyczynia się do rotacji pracowników.
Odpowiednio wynagradzaj swój zespół
Pensja, którą płacisz swoim pracownikom poza podstawową funkcją pełni również inną ważną rolę – jest formą docenienia pracowników za ich zaangażowanie i umiejętności. Jeżeli Twoja firma odnosi sukcesy, osiąga bardzo satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe jest tak m.in. dzięki pracy pracowników. Aby zespół był zmotywowany do pracy, nie tylko w dniu wypłaty, warto wdrożyć system prowizji. Dzięki temu każdy pracownik wie, że obsługując fajne, duże zlecenie robi to między innymi dla siebie i jak się postara to sam na tym zarobi – chyba nie ma lepszej motywacji do pracy.
Umów się na bezpłatną prezentację. Dowiesz się jak system Comoveo CRM w praktyce może pomóc Ci lepiej zarządzać pracownikami, zdalnie obserwować czym się zajmują oraz jak zaoszczędzić czas na wykonywaniu powtarzalnych czynności.