Postanowienia noworoczne, wszelkie niezrealizowane marzenia, zamiary i cele, powzięte pod wpływem impulsu, dłuższej refleksji lub dobrej woli… Wysiłki podejmowane na gruncie prywatnym, jak i zawodowym, które mimo zapału i dobrych chęci spełzają na niczym.
Jedni tłumaczą je słabą wolą, inni słomianym zapałem, z zazdrością patrząc na tych, którym udaje się osiągnąć to co sami uważamy za nieosiągalne.
I wszyscy zadajemy sobie to samo pytanie, dlaczego mi się nie udaje?
Wbudowane mechanizmy obronne
Narzucanie sobie nagłych zmian wywołuje reakcje obronne organizmu. I to dosłownie. Wszystko za sprawą ciała migdałowatego (część mózgu wchodząca w skład układu limbicznego, odpowiedzialnego za emocje). W uproszczeniu rzecz ujmując, jest to ten element, który odpowiada za wyzwalanie reakcji na zagrożenie lub to, co za takowe uważa.
Silna wola
Jest tym, czym nie każdy może się poszczycić. A nawet osobom, które ją posiadają, nie zawsze udaje się zrealizować to, co sobie postanowią. Silna wola jest elementem, który przy konsekwentnym działaniu pozwala na przełamanie reakcji obronnych i zrealizowaniu zamiaru “ z marszu”.
Motywacja i afirmacja
Tego typu zabiegi zaliczają się do oddziaływania na emocjach. Sprawdzają się tak naprawdę na krótką metę, ponieważ jest to działanie w oparciu o wywoływanie pozytywnych emocji, które na moment zagłuszają negatywne-obronne reakcje organizmu na przeprowadzenie zmiany. Jest to coś, czego można używać, jako element wspierający przeprowadzanie zmian, jednak motywacja i afirmacja nie powinny stanowić głównego motoru napędowego podejmowanych działań.
Jak zatem przeprowadzić skutecznie zmiany w swoim życiu?
Jeśli przeprowadzanie życiowych rewolucji kilkukrotnie już Cię zawiodło, tym razem postaw na metody mniej inwazyjne – zacznij od małych kroków. Zamiast ze sobą walczyć, wyrabiaj w sobie powoli pewne zachowania, aż do osiągnięcia pierwotnie zamierzonego celu.
Jak tego dokonać? Metodą małych kroków!