Z początku zaangażowanie i uśmiech na twarzy, po paru miesiącach pracy brak efektywnego działania, ponury humor. Pewnie każdy właściciel firmy zauważył takie zachowanie u swoich pracowników. Co jest tego powodem? Brak motywacji? Wysokość wynagrodzenia? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w tym artykule.
Wynagrodzenie
Wypłacasz swojemu pracownikowi solidną pensję, zawsze na czas, a jednak pomimo tego, od pewnego czasu zauważyłeś, że nie pali się do pracy? Powód może być bardzo prosty, a jednak nieoczywisty w oczach wielu pracodawców.
Wynagrodzenie a zaangażowanie pracownika
Wysokość wynagrodzenia jest ważna dla każdego pracownika. Są jednak osoby, które zarabiają bardzo dobrze a brak motywacji do pracy również ich dotyczy. Dlaczego?
Wysokość wynagrodzenia to tylko jeden z wielu czynników, które składają się na poziom zmotywowania i zadowolenia z pracy. Poznaj powody, dla których Twój pracownik stracił motywację do pracy! Oraz dowiedz się, jak to naprawić i zapobiec powstawaniu takim sytuacjom.
Powody, dla których pracownik stracił motywację:
Brak dobrej komunikacji i jasnych poleceń od przełożonego
Częstym powodem, dla których pracownik przestaje wykonywać swoje obowiązki i efektywnie pracować jest brak dobrej, jasnej komunikacji.
Ile razy zdarzyło Ci się odpowiedzieć pracownikowi „Zajmij się czymś pożytecznym…” gdy zadał pytanie co ma robić? Taka odpowiedź dla Ciebie może i jest jasna, jednak dla wielu pracowników niekoniecznie. Brak jasno wytyczonego celu – zrób ofertę dla P. Kowalskiego, wystaw fakturę dla P. Nowackiej – wprowadza niepotrzebny chaos. W ostateczności kończy się to zazwyczaj tak, że pracownik w dalszym ciągu nie wie, czym się zająć. Chwilę pokręci się po biurze, czymś się zajmie a w ostateczności nic nie jest zrobione.
Wydawanie niejasnych komunikatów kończy się tym, że pracownik jest zestresowany, że pół dnia minęło a nic nie zrobił. Pracodawca natomiast jest bardzo niezadowolony, że pracownik pół dnia przesiedział w biurze i nic nie robił pomimo jego zaleceń.
Brak prowizji lub nagrody za domknięcie dużego zlecenia
Jeżeli prowadzisz firmę o charakterze usługowym, w którym trzeba się natrudzić i bardzo postarać obsługując klienta tygodniami nim przyklepie zamówienie, warto jest wprowadzić system nagród lub prowizji. Jest to prawdopodobnie jedna z najlepszych metod motywowania pracowników do pracy. Każdy pracownik po otrzymaniu dodatkowych pieniędzy w miesiącu w postaci prowizji dostanie tzw. kopa do działania, żeby otrzymać w kolejnym i w kolejnym.
System prowizji polega na tym, że osoba która zajmowała się klientem otrzyma procent od kwoty zamówienia, na które zdecydował się klient. Różne firmy, różnie zasady ustalają. Niektóre każdemu pracownikowi na start dają średnią pensję i prowizję do każdego udanego zamówienia inne decydują się na to tylko przy największych i specjalnych transakcjach.
Brak reakcji na wykonywaną pracę
Jak często analizujesz z pracownikami pracę, którą zleciłeś im do wykonania? A może tego w ogóle nie robisz? Jeżeli tak, popełniasz duży błąd! Jeżeli Twoi pracownicy od dłuższego czasu wykonują jakąś pracę i nie otrzymują od Ciebie reakcji zwrotnej – „super to zrobiłeś”, „jest ok, ale można by było…”- pracownik nie wie czy dobrze pracuje a co za tym idzie jego działania nie są pewne. Umiera w ten sposób pewność siebie pracownika i kreatywne działanie.
Atmosfera w pracy
Atmosfera w pracy ma ogromny wpływ na zaangażowanie i stosunek pracownika do firmy, w której pracuje. Jeżeli atmosfera jest napięta, dochodzi do kłótni i niezdrowej rywalizacji pomiędzy pracownikami, pojawia się problem. Pracownicy nie zachowują się swobodnie, nie potrafią skupić się na pracy, współpracować ze sobą i w pełni wykonywać swoich obowiązków. W ostateczności przekłada się na jakość pracy, którą wykonują.
Zobacz więcej: